Výhody a nevýhody dvougeneračního bydlení

Dříve bylo velmi časté, že spolu žily pohromadě dvě generace. Dnes už tento typ bydlení není tak populární a často bývá pouze z nutnosti. Jako všechno má i toto své výhody a nevýhody. Pojďme si je shrnout
patrová vila

Výhody dvougeneračního bydlení

1. Finanční úspora
Nejčastějším důvodem ke společnému bydlení s rodiči jsou finance. Mnoho lidí dnes nemá peníze na to, aby si mohli pořídit pozemek a postavit vlastní dům. Pokud nechcete vyhazovat peníze za pronájem bytu, možná zvolíte cestu bydlení s rodiči. Dříve se domy stavěly jako dvougenerační, takže si možná za nepoměrně nižší peníze pouze rekonstruujete část domu, ve které budete s rodiči bydlet.
2. Vzájemná výpomoc
Další výhodou je vzájemná pomoc po všech směrech. Můžete se podělit o práce na zahradě, pokud potřebujete, maminka či tchyně vám jistě příležitostně rády uvaří nebo upečou. Stejně tak i oni budou jednou potřebovat vaši pomoc. Vůbec v okamžiku, kdy jeden z rodičů zůstane sám, nebo přijdou zdravotní problémy. Pokud žijete ve společném domě, bude vše jednodušší. Senioři mívají nejrůznější zdravotní problémy a úrazy, takže je dobré, že máte takto svým způsobem rodiče „pod kontrolou“.
3. Hlídání dětí
Velkou výhodou je hlídání vašich dětí. Možná namítáte, že si děti chcete vychovávat po svém, nicméně ve chvíli, kdy vám v práci hoří termíny a dítě je nemocné, rádi toho využijete. Stejně tak pro vás bude jednodušší vykrývání prázdnin, vůbec pokud jsou rodiče již v důchodu. Pro děti je to velký bonus, pokud mají babičku s dědou poblíž, a rádi s nimi tráví čas.
dědeček a vnučka

Nevýhody dvougeneračního bydlení

1. Narušení soukromí
Dvougenerační bydlení může samozřejmě představovat určité narušení soukromí pro obě strany. Někteří rodiče nedokážou pochopit, že do bytu dětí nemohou chodit bez pozvání nebo ohlášení. Vzájemně se můžete rušit hlukem. Máte o sobě vzájemně přehled, kdy jste a nejste doma, rodiče to může někdy svádět k nesmyslnému kontrolování a vyptávání.
2. Rozdílné názory
Protože máte určité společné prostory, můžou vznikat neshody týkající se jejich údržby a úklidu. Možná vaši nebo partnerovi rodiče kritizují vaše způsoby a zvyky, jak myjete okna, chodbu, jak sekáte trávu na společné zahradě. Mluví vám do toho, že byste měli svůj byt častěji uklízet a komentují vaše návštěvy.
3. Rozdílné názory na výchovu dětí
Pokud jste pod jednou střechou, rodiče zpravidla velmi často vidí vaše děti, a o to větší mají tendence zasahovat do výchovy a kritizovat ji.