Chcete-li kvalitu, zvolte postel z masivu

Rozměrové členění

První, co musíte vědět, je typ lůžka. Zda půjde o jednolůžko nebo dvojlůžko. Postel pro jednu osobu se vyrábí standardně v rozměru 200 x 90 cm, ale není problém mít ji širší, tedy 200 x 120 nebo 200 x 140. Lidé s vysokou postavou musí pamatovat na to, že by měla délka lůžka přesahovat jejich tělo alespoň o 20 cm. Dvoumetroví dlouháni si musí nechat vyrábět lůžko obvykle na zakázku.

U dvoulůžek počítejte s rozměrovým standardem 200 x 160, ale častěji 200 x 180 cm a pro vyšší postavy je nutné opět počítat se zakázkovou výrobou.
vázy za postelí

Výška lůžka

Poměrně často zanedbávaný faktor, přesto nesmírně důležitý zejména pro seniory a špatně pohyblivé osoby. Čím je totiž postel vyšší, tím lépe se vám z ní bude vstávat. Optimální je 50 cm, kdy v sedu na matraci svírají kolenní klouby tupý úhel, větší než 90 stupňů, a vstávání je poměrně snadné.

Větší výška také znamená více prostoru pod postelí a lepší odvětrávání matrace zespodu. Nejnižší výška postele od země by měla přesahovat 30 cm.

Konstrukční řešení

Podstatnou výhodou postelí z masivu jsou jednotlivé konstrukční prvky. Na rozdíl od dřevotřískových desek jsou spojované součásti pevnější, trvanlivější a robustnější. Ať už jsou rozkládací, nebo patrové či jednodílné, většinou půjde o kvalitní rozebíratelné čepové a šroubové spoje. Kvalitu také poznáte podle tloušťky materiálu, měla by přesahovat 3,5 cm.
ložnice ve srubu

Povrchová úprava

Výrobci využívají dvou odlišných technologií úpravy povrchu dřeva. První a zároveň nejvíce rozšířenou je matný nebo lesklý lak. Méně častý a nákladnější bývá přírodní vosk anebo olej. U výrobků z masivu se tedy nesetkáte s dýhovaným povrchem.

Měkké nebo tvrdé dřevo

Čím měkčí dřevo, tím nižší cena, ale u masivu to vždy neznamená na úkor kvality. Pravdou je, že tvrdé dřevo je odolnější, ale na druhou stranu se hůře opracovává. Z měkkého dřeva volíme zpravidla smrk nebo borovici. Zatímco borovice se obtížně moří a je vyzdvihována její zajímavá kresba, smrk lze bez problémů mořit do mnoha odstínů. Z tvrdých dřevin jednoznačně vítězí buk, olše a třešeň. Dub bývá naopak spíše v pozadí, neboť jeho kresba není příliš výrazná, a ačkoliv jde o velmi kvalitní materiál, jeho vzhled tomu neodpovídá.