Kurkuma v květináči

Kurkumu si můžeme koupit v zahradnictví nebo v marketu. Její pěstování není náročné. Vyhovuje jí světlé a teplé stanoviště s vysokou vzdušnou vlhkostí. Potřebuje písčitohlinitou zeminu s drenážní vrstvou na dně. Ve vegetačním období potřebuje hodně vody s častým rosením. Jednou za 2 týdny ji přihnojíme tekutým hnojivem.
Ke kvetení potřebuje letní teplotu 25 – 30 °C a květy vydrží až 3 měsíce. Po odkvetení listy opadnou a cibule se zatáhne. Nastává období klidu, kdy rostlinu uložíme na světlé a chladné místo o teplotě okolo 7 °C a po celou dobu jen mírně zaléváme, aby cibule nevyschla. Cibuli na jaře můžeme přesadit do nového substrátu nebo si ji namnožit dělením kořenů. Podobně si můžeme vypěstovat doma i jiné tropické a subtropické rostliny .
růžový květ
Jak získat koření
Pokud chceme rostlinu využít a získat skvělé koření, po odkvetení květů, kdy se stonek začíná zatahovat, vytáhneme oddenek z květináče. Rozdělíme jej na dvě části, jednu zasadíme zpět do zeminy a z druhé si připravíme koření. Z oddenku odstraníme všechny kořeny a dáme jej vařit. Díky teplotě se vytváří žluté barvivo – kurkumin. Po uvaření jej pořádně usušíme a pomletím získáme žlutý prášek.
Využití a léčebné účinky
· Zvyšuje obranyschopnost organismu
· Zvyšuje odolnost a regeneraci
· Zlepšuje trávení a podporuje vstřebávání živin
· Pomáhá proti otravě
· Je prevencí před artritidou a zmírňuje bolesti kloubů
· Je prevencí před pálením žáhy, pomáhá při nechutenství a průjmu
· Pomůže při bolestech hlavy, horečce a nachlazení
· Snižuje cholesterol
· Podporuje mozkovou činnost a působí proti únavě a depresi
kořen kurkumy
Zlaté mléko
Je to tradiční ajurvédský nápoj, který se získává nejprve přípravou kurkumové pasty z kurkumy, mletého pepře a vody, a pasta se míchá s mlékem a kokosovým olejem. Nakonec se ochutí medem. Když budeme chtít, najdeme spoustu receptů na toto zázračné zlaté mléko s blahodárnými účinky.