Kurkuma v květináči

Kurkumu si můžeme koupit v zahradnictví nebo v marketu. Její pěstování není náročné. Vyhovuje jí světlé a teplé stanoviště s vysokou vzdušnou vlhkostí. Potřebuje písčitohlinitou zeminu s drenážní vrstvou na dně. Ve vegetačním období potřebuje hodně vody s častým rosením. Jednou za 2 týdny ji přihnojíme tekutým hnojivem.

Ke kvetení potřebuje letní teplotu 25 – 30 °C a květy vydrží až 3 měsíce. Po odkvetení listy opadnou a cibule se zatáhne. Nastává období klidu, kdy rostlinu uložíme na světlé a chladné místo o teplotě okolo 7 °C a po celou dobu jen mírně zaléváme, aby cibule nevyschla. Cibuli na jaře můžeme přesadit do nového substrátu nebo si ji namnožit dělením kořenů. Podobně si můžeme vypěstovat doma i jiné tropické a subtropické rostliny https://www.ripp.cz/vypestujte-si-v-kvetinaci-akacii.
růžový květ
Jak získat koření

Pokud chceme rostlinu využít a získat skvělé koření, po odkvetení květů, kdy se stonek začíná zatahovat, vytáhneme oddenek z květináče. Rozdělíme jej na dvě části, jednu zasadíme zpět do zeminy a z druhé si připravíme koření. Z oddenku odstraníme všechny kořeny a dáme jej vařit. Díky teplotě se vytváří žluté barvivo – kurkumin. Po uvaření jej pořádně usušíme a pomletím získáme žlutý prášek.
Využití a léčebné účinky

· Zvyšuje obranyschopnost organismu

· Zvyšuje odolnost a regeneraci

· Zlepšuje trávení a podporuje vstřebávání živin

· Pomáhá proti otravě

· Je prevencí před artritidou a zmírňuje bolesti kloubů

· Je prevencí před pálením žáhy, pomáhá při nechutenství a průjmu

· Pomůže při bolestech hlavy, horečce a nachlazení

· Snižuje cholesterol

· Podporuje mozkovou činnost a působí proti únavě a depresi
kořen kurkumy
Zlaté mléko

Je to tradiční ajurvédský nápoj, který se získává nejprve přípravou kurkumové pasty z kurkumy, mletého pepře a vody, a pasta se míchá s mlékem a kokosovým olejem. Nakonec se ochutí medem. Když budeme chtít, najdeme spoustu receptů na toto zázračné zlaté mléko s blahodárnými účinky. 

Kurkuma v květináči
4.7 (93.33%)3