Jak si vede EET?

EET začala v České republice platit 1.12.2016 pro ubytovací zařízení a restaurace, následně ve druhé vlně od března 2017 se povinné používání EET týká podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu. I nadále se plánuje rozšíření EET na další podnikatele v rámci dalších vln.
EET jako přínos české ekonomiky?
Podle ministryně financí stát díky EET vybral navíc 9,5 miliardy korun. Zatímco v roce 2017 to bylo 5,7 miliardy korun. Kromě DPH a daně z příjmu fyzických a právnických osob má elektronická evidence tržeb podle ministryně financí také pozitivní vliv na výběr daní z mezd, protože se musely narovnat podmínky, tedy ubylo velmi nezdaněných vyplácených odměn za práci.
plechová pokladna
Podle ministerstva financí se při zavádění EET průměrná mzda v restauračních službách pohybovala něco málo přes 12 000 korun. Hned následující půl rok se zvýšila o několik tisíc korun, právě díky zavedení EET.
Dalším tvrzením ministerstva financí je, že za rok 2018 se zvýšil výběr na sociálním a zdravotním pojištění. V této oblasti činil údajně 2,8 miliardy korun, přičemž rok před tím to bylo 2,2 miliardy.
Pokud by se spustila třetí a čtvrtá vlna zavedení EET, mělo by do veřejných rozpočtů dle odhadů v roce 2019 přijít dalších 14,6 miliardy korun a v dalším roce pak 17,5 miliardy korun Pokud by se další vlny nespustily, dá se očekávat, že by přínos EET za rok podle odhadu ministerstva financí činil cca 13,6 miliardy korun.
andrej babiš
Původní odhady
Ministerstvo financí (MF) mělo ve svých původních odhadech z prosince roku 2016 uvedeno, že rok 2018 by měl přinést 12,3 miliardy korun, v roce 2020 by to mělo být 18 miliard korun, ale tyto odhady právě započítávaly i výnosy ze třetí a čtvrté vlny zavádění EET, která měla již touto dobou fungovat.
Odsunutí spuštění další vlny
Spuštění další vlny EET zastavilo rozhodnutí ústavního soudu. Plánovaná třetí vlna se má týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, služeb účetních, advokátů a lékařů. Ve čtvrté vlně pak budou zahrnutí do systému také vybraní řemeslníci.
Podle ministryně však v Poslanecké sněmovně pokračují obstrukce při projednávání této novely, a za tímto účelem pravděpodobně bude svolána mimořádná schůze, protože ministryně si klade za cíl, aby novela prošla již v nejbližší době celým legislativním procesem a účinnost nastala už v podzimních měsících roku 2019.