Stavíme betonový plot na chalupě

Máte k dispozici chatu, která je obyvatelná pouze sezónně, a uvažujete o její rekonstrukci pro celoroční bydlení? Chcete se natrvalo odstěhovat z města na venkov, a rekreační oblast vaší chaty vám vyhovuje? Pak budete zřejmě zvažovat, jak rekonstrukci provádět, a její součástí se může stát i rekultivace zahrady a její oplocení.

kamenná zídka

Některé chaty bývají posazené do členitého a svažitého terénu, např. na okraji lesa, v náspu nad řekou a obecně v terénu, který vyžaduje při výstavbě oplocení více námahy. Pozemek ve strmějším svahu tak trochu komplikuje situaci zejména, co se týče pletivových plotů, a v těchto místech bývají vhodnějším řešením kombinace tenkých betonových plotů s předsazeným živým plotem.

rostliny na plotě

Výhodné je to zejména v tom, že betonový plot je velmi tenký, a lze jej ve strmém svahu vybudovat v podobě kaskády. Tu pak velmi snadno doplníte sazenicemi živého plotu z vnitřní strany parcely, čímž nezaberete tak velký prostor při okraji pozemku, jako kdyby tu stála kamenná zídka s živým plotem.

Desky betonových plotů se vyrábí s různými povrchovými vzory a v několika základních barvách, takže lze řešení oplocení vytvořit takříkajíc na míru, v souladu s okolním terénem a stavebními prvky. Kupříkladu okrový či krémový plot se dobře hodí ke kontrastní zelené barvě okolní vegetace, a červeno-hnědý plot zas můžete dobře sladit s kontrastující fasádou vašeho domu.

Výstavba na klíč

Při plánování výstavby oplocení z betonových desek se vyplatí zvážit projekt na klíč včetně ceny betonového plotu. Jde totiž o to, že jednotlivé stavební komponenty jsou velmi těžké, a potřebujete k jejich manipulaci mechanizační prostředky, např. mobilní jeřáb nebo elektrický zvedák – kladkostroj. Problematické bude také složení materiálu na paletách z nákladního auta a velmi pracné a namáhavé jsou i přípravné práce – vyhloubení otvorů pro betonové sloupky.