Nečistoty jsou na koberci přítomny, i když jej pravidelně vysáváte

Máte rádi na podlaze koberec a rádi se po něm procházíte? To nejste sami, je spousta lidí, kteří raději upřednostní vyzutí z domácí obuvi a našlapování naboso po něčem měkkém a teplém. Ostatně, není divu, vždyť většina z nás tráví mnoho času v zaměstnání, kde se pohybujeme v obuvi, a nohám příliš měkkosti nedopřejeme.

kočka v koberci

Koberce jsou perfektní vynález a stále nám mají co říci, ale vyžadují také pravidelnou údržbu.

Proč je koberec špinavý

Lidský zrak mnohdy klame a stejně tak náš mozek, který vyhodnocuje naše vjemy. Týká se to i situací ve spojení s koberci na podlaze a jejich barvou. Konkrétně jde o to, že si pomalu přivykáme na to, že vlákna postupně mění barvu, ztrácí svůj prvotní lesk a tón a všimneme si toho teprve tehdy, máme-li možnost porovnat současný stav s nějakým ústřižkem koberce, který nám zbyl při jeho pokládce, anebo s místem, které je např. zakryto nějakým nábytkem.

koberec na podlaze

Ten markantní rozdíl může přijít po několika měsících či letech, a to i tehdy, luxujeme-li povrch koberce pravidelně a poctivě. Luxování totiž nezvládne nasát všechno, co se na zemi nachází. A proč? Důvodů je několik. Tím prvním je např. nevhodně konstruovaná hubice, která vytvoří podtlak, a namísto, aby proudící vzduch nabíral všechno z největších hlubin vláken, přitlačí vlákna k hubici a tím je jakoby přilepí, takže se tím výkon sání sníží. Hubice by tedy měla mít kudy nabírat vzduch a neměla by být přímo posazená na povrch koberce. Dobrý tip, ale pro mnohé z vás stěží akceptovatelný, je vysávat jen s úzkou hubicí či zcela bez nástavce a hubici při vysávání držet pod úhlem cca stupňů, aby tudy mohl lépe proudit vzduch a zvýšil sací efekt. Je to sice pracnější, ale účinnější.

Ovšem ani takovéto sání nevysaje vše, mezi vlákny zůstanou různé částice a žmolky prachu, smíseného s mastnotou a lidským potem, úlomky odumřelé kůže, které mají tendenci se na jednotlivá vlákna přilepit. A tehdy je vhodná chvíle dát příležitost čisticímu mechanismu čištění koberců v Praze, který si s tímto poradí efektivně. Kupříkladu osvědčený a dobře recenzovaný systém Rotovac.