Tepelné čerpadlo v mobilní dřevostavbě


Pořízení mobilní dřevostavby se stává moderním trendem. Důvodem, proč někteří lidé dávají přednost tomuto řešení bydlení, jsou i úspory životních nákladů, zejména co se týče vytápění. Lidem se zkrátka vyplácí opustit pohodlí městského bytu, vytápěného z centrální kotelny, a raději vsadit na samostatnost a na řešení úspornější.

Můžete to provést dvěma základními způsoby. Za prvé topit v mobilním domě dřevem, to ale vyžaduje úpravu dřevostavby, co se týče protipožárních opatření a konstrukce vývodu komínu, a pak jde o vytápění poměrně pracné , kdy mimo jiné musíte zajistit dřevo na topnou sezónu včas (ještě před tím, než vám jej vykoupí jiní zájemci, protože o palivové dřevo je v současné době turbulentních cen energií velký zájem). Dřevo musíte také někde skladovat, takže budete potřebovat dřevník, nebo alespoň otevřený, zastřešený přístřešek.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo

Druhou možností, jak mobilní dům vytápět, jsou tepelná čerpadla z Plzně či z jiných měst. Toto zařízení má v podstatě jedinou zásadní nevýhodu, a sice vyšší pořizovací cenu. Samotný proces vytápění je pak velmi levný a zejména zcela bezpracný. Pouze nastavíte termostat na požadovanou teplotu, a klidně můžete odcestovat do zaměstnání nebo na dovolenou, protože čerpadlo se vám stará o zavlažování na nižší teplotu, zatímco těsně před vaším příchodem domů začne zařízení topit na příjemnější teplotu. Díky termostatu si nastavíte režim velmi optimálně, takže zbytečně neplýtváte energií.

topení dřevem

Uvádí se, a to dokonce v odborných zdrojích, že úspora energie za vytápění tepelným čerpadlem činí až tři čtvrtiny běžných topných nákladů, srovnáváme-li vytápění s elektrokotlem. Takto vysoké úspory za vytápění se docílí samotným principem tepelného čerpadla, které je schopno čerpat (nasávat) teplo z venkovního prostředí a efektivně s ním pracovat. Právě odtud také pochází název tohoto systému.