Pěstování rajčat na balkoně: jak to funguje

Pokud si myslíte, že rajčata jsou pouze malou koktejlovou verzí z polic supermarketů, něco vám asi uniklo. Existují tisíce odrůd rajčat po celém světě, které se velmi liší velikostí, tvarem, barvou a chutí. Všechny odrůdy rajčat mohou být obvykle pěstovány v hrncích nebo kbelících – pokud poskytují kořenům dostatek místa.
mísa rajčat

Pěstování

Pěstování rajčat není vědou, ale měli byste mít na paměti několik věcí. Rajčata by měla být vysazena co nejhlouběji, nejlépe pod první listí. Tak mohou vytvářet více kořenů a lépe získávat vodu a živiny. Abyste mohli rostlinu později vázat, měli byste k rajčatům přidat dlouhou tyč. Přestože je to možné i později, může to poškodit kořenový systém.

Pokud je v hrnci nebo květináči ještě prostor, můžete zasít více rostlin rajčat nebo přidat jiné druhy. Dobrými sousedy jsou bazalka a špenát: jako půdopokryvné rostliny stíní zemi a zajišťují, aby se vlhkost neodpařovala příliš rychle.

Sluncem milující rodina

Rajčata milují slunce a teplo. Neměli byste je dávat na balkon až do poloviny května, kdy skončí noční mráz. V opačném případě dojde k umrznutí této jemné rostliny. Příliš mnoho spěchu může být škodlivé, je vhodné je nejprve postupně umístit ven vždy na pár dní nebo hodin. Jako komerční rostlinný produkt se rajčata často pěstují ve skleníku nebo v tunelu z fólie. Existuje proto několik důvodů: jejich střechy chrání rajčata před chladem, větrem a vlhkostí. Podle toho byste si vy měli vybrat správné umístění na balkoně nebo terase. Mělo by být chráněno před větrem a zároveň být suché, slunečné a teplé.

Hladová rajčata

Rajčata potřebují spoustu živin k růstu a produkci ovoce. Proto neuškodí, když se už při výsadbě rajčat přidá část půdních hornin nebo jiných organických hnojiv. Jakmile se rozvíjejí květy a ovoce, rostlina potřebuje další živiny, které může rychle vstřebat. Jinak se listy zbarví do žluté barvy. Ideální jsou zde organická tekutá hnojiva z obchodu nebo vlastní hnojivo z kopřiv.
nezralá rajčata

Nemoci

U většiny odrůd rajčat je opravdu vhodné odstranit všechny výhonky, které rostou z listů. Přestože pro rostlinu nejsou škodlivé. Zbytečně rostlinu vysilují. Sklizeň by pak mohla být nižší. Plísně a hniloba jsou vážné problémy, kterých se jen těžko zbavíte. Prevencí je, nesázet rajčata blízko sebe a správně hnojit.

Zalévání

Rostliny by měly být napájeny pravidelně a nikoli na suché stonky. Jinak může ovoce prasknout. Rajčata nemají ráda déšť. Těžké výhonky se mohou v průběhu lijáků rozpadat a rajčatová rostlina může rychle zemřít.

Poznejte zralé rajče

Kdy jsou rajčata opravdu zralá? Většina odrůd rajčete je zralá, když jsou červené. Pak obsahují jen málo toxického solaninu. Ale co zelené nebo žluté odrůdy rajčat? Zde je pravidlo: pokud je slupka trošku měkčí a ovoce lze snadno uvolnit, může se obvykle jíst.

Mimochodem, nemusíte vyhazovat nezralá rajčata, jednoduše je nechte dozrát na temném místě při 18 až 25 stupních Celsia. Nicméně již nemají tak dobrou chuť jako rajčata zralá na slunci.