Kokosový olej – váš univerzální domácí pomocník

Kokosový olej se vyrábí z dužiny zralého kokosu, z tzv. kopry. Dužina se najemno nastrouhá, louhuje se ve vodě, několikrát se ždímá a opět louhuje, než je dužina zcela suchá a nevoní po kokosu. Tekutina vzniklá tímto louhováním se povaří a po několika hodinách se začne na povrchu usazovat olej, který se sbírá. A to je on – kokosový olej. Kokosový olej má vysokou teplotní stabilitu, nepřepaluje se a je odolný proti žluknutí. Při normální pokojové teplotě je tuhý. Jakmile teplota stoupne na 23 až 26°C, začne se rozpouštět a stává se tekutým. Využití kokosového oleje je velmi rozmanité, je to takový malý zázrak, který se dá použít nadneseně skoro na vše, od čištění zubů a pleti, přes smažení a pečení, až po vnitřní užívání.
kokosový ořech a sklenice
Každé ráno lžička kokosového oleje
Už ne rybí olej každé ráno pro zdraví, ale každý den olej kokosový! Dopřejte si každé ráno lžičku. Kokosový olej nám dodá zinek, selen, vitamíny A, D, E a K a vysoce ceněné nenasycené mastné kyseliny.
Každé ráno a večer namazat tělo
Na obličej nebo na celé tělo. Vaše pokožka bude vrnět blahem – kokosový olej jí krásně hydratuje, vyživí i ochrání. Kokosový olej má antiseptické (protizánětlivé) účinky, je proto vhodný i na pupínky, malé oděrky nebo na jizvy, které pomáhá rychleji zhojit.
Každé ráno a večer vyčistit zuby
Kokosovým olejem si můžete čistit i zuby. Odstraní plak a pomáhá zuby vybělit. Čistit zuby si můžete buď samotným kokosovým olejem, nebo do něj přidat kurkumu a jedlou sodu a vyrobit si speciální čistící a bělící pastu. Kokosový olej se doporučuje aplikovat také na záněty dásní.
kokosový olej
Výživný zábal pro vaše vlasy
Malé množství kokosového oleje (cca jedna polévková lžíce) rozpusťte v dlaních, naneste po celé délce vlasů, promněte a zabalte na 10 minut do ručníku. Poté vlasy opláchněte a umyjte šamponem. Kokosový zábal vaše vlasy vyživí a dodá jim krásný lesk.
Na smažení
Kokosovým olejem můžete v kuchyni nahradit klasický rostlinný olej. Dá se použít na smažení nebo jím nahradit tuk do koláčů, buchet nebo vánočního cukroví. Kokosový olej se nepřepaluje, jen se musíte připravit na typickou kokosovou chuť a nasládlou vůni, kterou pokrmům kokosový olej dodá.